Obszary wiejskie generują powstawanie wielu strumieni odpadów, w tym odpadów komunalnych oraz odpadów związanych z działalnością rolniczą.
Posiadacz odpadów to, wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będąca w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na terenie nieruchomości.
Wytwórcą odpadów jest każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów) oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
Podstawowym aktem prawnym regulującym obszar postępowania z odpadami jest Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. (t. j. Dz.U. z 2023r., poz. 1587 z późn. zm.). Jednym z aktów wykonawczych do tej ustawy określającym Katalog odpadów wraz z listą odpadów niebezpiecznych a także sposób klasyfikowania odpadów jest Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r. poz. 10).
Odpady komunalne zbieramy selektywnie zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, z podziałem na- frakcje, oraz z wykorzystaniem Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK, które każda gmina powinna zapewnić mieszkańcom.
Jak mówi ustawa o odpadach, odpady komunalne nie obejmują odpadów z produkcji, rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Mając na uwadze art. 6r ust. 2 w/w ustawy, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
W związku z powyższym należy stwierdzić, że gmina nie może z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów z działalności rolniczej.
Odpady z działalności rolniczej NIE SĄ ODPADAMI KOMUNALNYMI !!!
Nie przyjmuje ich również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), gdyż punkt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.
Odpady z działalności rolniczej tj. środki ochrony roślin oraz opakowania po nich, worki po nawozach, sznurki, folie po kiszonkach i tunelach, skrzynki, opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych, wyeksploatowane oleje silnikowe, resztki roślin z upraw oraz inne odpady pochodzące z działalności rolniczej, powinny zostać zagospodarowane przez ich wytwórcę. Rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt zagospodarować wyżej wymienione odpady, poprzez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie.
Odpady te można przekazywać do wyspecjalizowanych firm, które zajmują się ich zbieraniem i utylizacją m.in.:
Jednocześnie informujemy, że opony z maszyn rolniczych można przekazywać za opłatą, do punktów świadczących usługę wymiany takich opon lub tam, gdzie jest dokonywany zakup nowych opon w momencie realizacji zakupu.