Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Niedziela, 25 lutego 2024
Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
pochmurno
9°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

I miejsce SP w Niebieszczanach w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach

Ocena 0/5

W ramach projektu „Sándor Petőfi, św. Elżbieta Węgierska, Antal Doráti - Rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnych węgierskich postaci” Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie przeprowadził Powiatowy Konkurs Wiedzy o wybitnych Węgrach.  Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Konkurs przeznaczony był dla szkół podstawowych i sprawdzał wiedzę uczniów ze znajomości życiorysu trzech wybitnych postaci węgierskich: Elżbiety Węgierskiej, Sándora Petőfi i Antala Doráti. Osoby te zapisały się nie tylko w historii Węgier, ale są znane na całym świecie.

Święta Elżbieta Węgierska jest patronką miłosierdzia oraz bractw i zgromadzeń zakonnych. Elżbieta, choć zmarła zaledwie w wieku 24 lat, cieszy się dużym kultem. Została patronką Węgier i Niemiec, a także drugorzędną patronką zakonu krzyżackiego. Również na ziemiach polskich cieszyła się ogromnym szacunkiem, o czym świadczy kościół ku jej czci wybudowany we Wrocławiu już w latach 1241–1243, czyli 10 lat po śmierci, a sześć po kanonizacji.

Antal Doráti zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych węgierskich dyrygentów. Podczas swojej kariery poprowadził szereg czołowych europejskich oraz amerykańskich orkiestr. Był także niezwykle utalentowanym kompozytorem oraz aranżerem. Każdy prawdziwy miłośnik muzyki klasycznej powinien zapoznać się z jego niezwykle cennym oraz obszernym dorobkiem dyskograficznym.

Sándor Petőfi – to poeta węgierski, ideowy przywódca młodzieży budapesztańskiej, uczestnik powstania  węgierskiego. W dziejach literatury,
a przede wszystkim w sercach Węgrów Sándor Petőfi zajmuje takie miejsce, jak w naszych Adam Mickiewicz. Było w nich wiele podobieństw, a nade wszystko poczucie patriotyzmu.

Celem konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia na temat wielkich Węgrów mających wpływ na rozwój kultury nie tylko Węgier, ale również całego świata.

W Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach zajęła I miejsce. Szkołę  reprezentowali:

  • Karol Rakoczy kl.5
  • Anna Morawska kl.7B
  • Gabriel Szumski kl. 7B

II miejsce zajął Zespół Szkół w Bukowsku, a III Zespół Szkół w Pobiednie. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

materiał nadesłany

Galeria zdjęć

I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 5 I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 6 I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 10 I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 9 I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 8 I miejsce SP Niebieszczany w Powiatowym Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach 7
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.