Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku ostrzega przed zagrożeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku
informuje
Mając na uwadze stwierdzone w 2023 r. kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie województwa podkarpackiego, w tym ogniska w powiecie krośnieńskim, zachodzi potrzeba zintensyfikowania działań w zakresie zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, poprzez stosowanie i przestrzeganie wzmożonych zasad bioasekuracji, zarówno przez właścicieli tych gospodarstw, jak też przez mieszkańców powiatu w sytuacji znalezienia martwych dzików, bądź ich szczątków.
Afrykański pomór świń (ASF) - to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad bioasekuracji:
- nie kupować świń pochodzących z niewiadomego źródła,
- utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- stosować wyłącznie pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- wyłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Przypominamy, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.
Ponadto informujemy, że wirus ASF może przez długo czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny one być usuwane ze środowiska.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby,
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i nie zbliżać się do miejsca ich znalezienia,
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub starosty, burmistrza wójta gminy.
W związku z zagrożeniem ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych,
- powstrzymać się od wywoływania hałasu, który płoszy dziki,
- nie spuszczać psów ze smyczy,
- osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania,
- przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!