Spotkanie organizacyjne w ramach realizacji projektu "Stwórzmy klimat na dobry klimat"
11 stycznia br. w sali narad urzędu odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół Gminy Sanok mające na celu przybliżenie założeń i zasad projektu ekologicznego realizowanego przez Gminę Sanok pn. "Stwórzmy klimat na dobry klimat". W ramach projektu wykonanych zostanie szereg zadań. Nauczyciele przeprowadzą z uczniami zajęcia terenowe,do których otrzymają pomoce dydaktyczne w postaci zestawów do wykonania doświadczeń, pomiaru jakości i czystości powietrza oraz jego parametrów technicznych. Dla uczniów zorganizowane zostaną także 3 konkursy związane z tematyką ochrony powietrza i klimatu.
W ramach projektu powstanie strona internetowa i profil Facebook zawierające głównie informacje nt. etapów realizacji projektu, a także związane z działaniami dotyczącymi ochrony powietrza i przeciwdziałania niskiej emisji. Zarówno strona, jak i profil będą informować o skutkach postępujących zmian klimatycznych oraz ich wpływie na nasze życie i środowisko naturalne. Wydany zostanie album o walorach przyrodniczych Gminy Sanok z rozdziałami dotyczącymi przeciwdziałania emisjom oraz folder dotyczący problematyki zmian klimatu. Całość kierowana do wszystkich grup wiekowych.
Zakupimy także 5 czujników monitorujących jakość powietrza, jakim oddychają nasi mieszkańcy. System będzie mierzył wszystkie frakcje pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10, a stan powietrza będzie można sprawdzić na stronie internetowej gminy Sanok, stronie dedykowanej projektowi, a także na wszystkich urządzeniach mobilnych. Urządzenia zostaną rozmieszczone w pięciu sołectwach tj. Pisarowcach, Pakoszówce, Niebieszczanach, Falejówce i w Załużu. Obecnie na terenie gminy Sanok zamontowane są 3 takie czujniki. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie rozbudowanie systemu informującego mieszkańców o jakości powietrza na terenie większej ilości sołectw. Projekt zostanie zrealizowany w okresie od lutego 2023 r. do końca czerwca 2024 r.
Projekt realizowany w ramach naboru konkursowego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!