Logo Gminy Sanok
Powróć do: Miejscowości

Tyrawa Solna

Wieś u podnóża Gór Słonnych, w dolinie rzeki Tyrawka, otoczona od północy Diablą Górą 334 m n.p.m., i Zarzeczkami 469 m n.p.m., od południa pasmem Gór Słonnych z kulminacjami Bucharewa 530 m n.p.m., Moczarki 584 m n.p.m. oraz Słony Wierch 671 m n.p.m.

Historia:

Do XV wieku Tyrawa Solna stanowiła jedną całość z Mrzygłodem i nosiła nazwę Tyrawa Królewska lub Wielka (w przeciwieństwie do Tyrawy Małej, dziś Wołowskiej), i to tego miejsca prawdopodobnie tyczył się przywilej lokacyjny Tyrawy (później Mrzygłodu). Obecna nazwa Tyrawa Solna pojawiła się około 1435 r., prawdopodobnie po oddzieleniu jej od dzisiejszego Mrzygłodu wielkim wylewem Sanu. Tyrawa słynęła z pozyskiwania soli z wód solankowych oraz z wyrobu komięg , którymi transportowano Sanem sól.

Zabytki:

  • Cerkiew grekokatolicka, parafialna pw. Jana Chrzciciela z 1837r., drewniana, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej. Wewnątrz polichromia z 1927r.
  • Kilka kapliczek i krzyży przydrożnych


Ciekawostki:

  • Od tej Tyrawy prawdopodobnie pochodzi pojęcie “Sól tyrawska”, występujące w dokumentach celnych z Sandomierza z okresu średniowiecza dotyczących handlu rzecznego na Sanie.
  • Jak podaje publikacja z 1837 r. “wieś sławna była ” ze źródeł oleju skalnego ( kopalnie w Bóbrce koło Krosna założono w 1854 r.
  • Urodziła się tutaj w 1882 ukraińska poetka Olena Jasienicka-Wołoszyn.