Wieś położona na Pogórzu Bukowskim, w dolinie potoku Niebieszczanka, pomiędzy pasmem Wiechy z kulminacjami Korzenny dział 441 m n.p.m., Wiecha 471mnpm, Stróżowskie Łazy 502 m n.p.m. oraz Wysoka Góra 524 m n.p.m. od północy, zaś Chełmiec 410 m n.p.m. i Kobyla Góra 458 m n.p.m. od południa.
Pierwsza, historyczna wzmianka o miejscowości pojawia się w 1376 roku, kiedy to była własnością Najana vel Nana – wojewody wołoskiego pochodzącego z Marmaszu w Rumuni.
Nazwa miejscowości pochodzi od „mieszkańców terenu wysoko położonego” – niebiańskiego lub od imienia pierwszego właściciela Nano. W 1430 roku był już w posiadaniu Fryderyka Jaćmierskiego, miecznika sanockiego, następnie zaś przeszedł w posiadanie jego synów, którzy zaczęli używać nazwiska Niebieszczańscy. W siedemnastym wieku wieś stała się własnością Drohojowskich a w dziewiętnastym – Wiktorów.
Zabytki:
Ciekawostka:
W Niebieszczanach „Na Dole” pod „Górą Chełmiec” miał znajdować się klasztor bazylianów, który w 1865 roku popadł w ruinę. Odzyskane z ruin kamienie wykorzystano pod budowę fundamentów obecnej plebani. do dziś starsi mieszkańcy Niebieszczan wiedza gdzie był zlokalizowany Klasztor i opowiadają, że nocą słychać w tym miejscu bicie dzwonów z pod ziemi.